Iemīļotākie tipi


Lai arī socionika tiek piedāvāta kā unikāla metode savas īstās otras pusītes meklējumiem, es izmantoju savu saderības noteikšanas metodiku, kura būtiski atšķiras no socionikā pielietotās saderības tabulas. Es necenšos noteikt vienu ne­kļū­dī­gu tipu, jo nav pilnīgi nekādas garantijas, ka otrs pieder pie tā tipa, par kuru tas uzdodas. Ietipošana noved pie ļoti dažādu cilvēku pielāgošanas kādam ierobežotam socioniķu radītam šablonam, kas bieži vien neatbilst reālā cilvēka raksturojumam. Paliekot tikai pie varbūtējo tipu variācijām, ir iespēja gūt aptuvenu realitātei tuvāku priekšstatu par sevi un otru cilvēku. Visās šajās variācijās var atrast kaut ko tādu, kas otrā cilvēkā ir. Saderības tabula savukārt pieprasa zināt precīzu vienu tipu, kurš biežāk ir noteikts aplami.
Metode ir tīri intuitīva un strādā tikai pēc izjūtas. Precīzu rezultātu tā nesola, tā dod tikai aptuveni nojaušamas varbūtības. Bet reizēm vairāk nemaz nevajag, svarīgi ir tikai uztaustīt īsto virzienu, nojaust varbūtējās labvēlīgās prognozes un izvairīties no nepatikšanām un variantiem "galīgi garām". Pēc manām domām šāda metode tiešām dod kādas reālas saderības prognozes, turpretī stingra vadīšanās pēc tabulas vairāk spēlē uz pašiedvesmu un rada ilūzijas par absolūti precīziem saderības rezultātiem.
Lasot sociotipu raksturojumus pēc kārtas jau sākumā izjūtās izdalās kādi pievelkošākie un interesantākie tipi. Šos tipus gribas iepazīt vairāk. Tāpat izdalās arī kādi draudīgi tipi, kuru raksturojumu lasīšana jau rada stresu. Vēl kāda daļa tipu šķiet garlaicīgi un ne ar ko nepiesaista.
Meklējot otru pusīti tāpat var izdalīt kādus īpaši pievilcīgu tipu raksturojumu, kuri raisa domās siltas un mīļas sajūtas. Sākotnēji interesantākie tipi ir tikai pievilcīgas kastītes, kuras gribētos atvērt un iepazīt to saturu. Šajos šablonos var atrast līdzības ar reāliem cilvēkiem. Taču šī līdzība ir diezgan fragmentāra un izkaisīta. Ja mums kāds tips liekas īpaši interesants, otrā cilvēkā var atrast tikai daļu no šī tipa. Kaut kāds fragments no šī tipa viņam ir, tai pat laikā citu tipu aprakstos tāpat atradīsies kādi zīmīgi fragmenti.
Ja izdodas atpazīt, no kuriem tipiem otrā cilvēkā ir atrodami kādi pārsteidzoši precīzi aprakstu fragmenti, tad ir iespēja pavērtēt katru šo tipu atsevišķi. Tālākais solis ir pavērtēt, kāda mums ir attieksme pret šiem varbūtējiem tipiem. Vai tie šķiet interesanti, garlaicīgi vai atbaidoši. Var gadīties, ka daļa no tiem ir pievelkošo tipu daļā, bet daļa pie garlaicīgajiem vai draudīgajiem. Ja otrā cilvēkā atrodas fragmenti no pievelkošajiem tipiem, tad ir lielāka vēlme ar šo cilvēku draudzēties. Bet fragmenti no draudīgajiem tipiem liecina par iespējamiem konfliktiem nākotnē. Garlaicīgu tipu klātbūtne vairāk liecina par vienaldzību un varbūtēju attiecību vienmuļību.

SADERĪBAS PROGNOZES SEVIS PASNIEGŠANAI

Saderības prognozēšanai no otras puses ir svarīgi, lai mēs paši iekļautos otra vēlmju un sapņu diapazonā. Šim mērķim var izmantot nevērīgu atbildi, kuru dotu potenciālais partneris pēc iepazīšanās ar visu tipu raksturojumiem. Viņam kādi tipi var vairāk simpatizēt, kādi var likties atbaidoši un kādi būs vienaldzīgi. Ir svarīgi pavērtēt, vai no tiem tipiem, kuri varbūtējam mīļotajam simpatizē, mūsos kaut kas ir.
Kuri tipi iekļūs iemīļotāko tipu sarakstā, tas ir atkarīgs no pozitīvās dzīves pieredzes. Lasot visus raksturojumus pēc kārtas, jau var nojaust, ar kuru tipu dzīvē ir bijis viegli kontaktēties, ar kuru grūti, kuri pievilkuši, bet kuri bojājuši nervus. Meklējot kontaktus, vēlams orientēties uz tādiem tipiem, ar kuriem līdz šim dzīvē ir izdevies atrast labu kopēju valodu.
Mīļāko un nemīlamo tipu saraksts var krasi nesakrist ar socionikas tabulu, bet tabula ir teorētiska konstrukcija, kura var būt tāla no reālās īstenības. Nevajag censties sākt veidot attiecības ar tādu tipu, kurš šķiet garlaicīgs un nepievelkošs tikai tādēļ, ka pēc tabulas datiem tiek prognozēta laba saderība. Ja tips nepiesaista jau sākumā, tas liecina par potenciālu nesaderību.

NEMĪLAMIE TIPI

Ja potenciālais partneris papūlas un saliek visu 16 tipu sarakstu dilstošā secībā no paša iemīļotākā līdz pašam nemīlamākajam, tad var iegūt aptuvenu priekšstatu par otra vēlmēm, simpātijām, prioritātēm un antipātijām. Šim sarakstam nav jābūt precīzam, jo arī aptuvens saraksts labi ataino vēlamās iespējamā partnera stiprākās un vājākās puses. Nemīlamāko tipu stiprās puses būs tādas īpašības, kuras pašam ir vājie punkti.
Bieži vien nepatīkamie un atbaidošie tipi var būt arī tādi, ar kuriem pēc tabulas tiek prognozēta brīnišķīga saderība. Tādas pretrunas rodas dēļ tā, ka socionikā laba saderība tiek prognozēta starp galējiem pretstatiem. Pozitīvā ideja ir tāda, ka saderīgais tips ņems iniciatīvu savās rokās un kompensēs mūsu vājos punktus. Man šāda kompensācija drīzāk padziļinātu kompleksus. Tāpat diez vai tai stiprajai "saderīgajai" sievietei būtu liela vēlme kaut ko manā dzīvē kompensēt. Drīzāk es ar savu mākoņu stumšanu pats varētu iekļūt viņas nemīlamo tipu sarakstā, un viņas iemīļotākie vīriešu tipi būs no kādiem stiprajiem un praktiskajiem, no kuriem manī nav pilnīgi nekā.
Taču ne vienmēr tas būs tik mehāniski. Nemīlamāko tipu daļā biežāk iekļūs agresīvi un valdonīgi tipāži. Toties mīlamo tipu sarakstā var iekļūt arī tādi tipu, kuriem kā stiprās puses ir tādas, kādas mums ir pavisam vājas un neattīstītas. Tas viss ir atkarīgs no tā, kā šīs savas stiprās puses pasniedz citiem. Pa mūsu vājajiem punktiem blietēs pirmām kārtām agresīvi un netaktiski cilvēki. Savukārt šīs pašas stiprās īpašības var suģestēt, ja tās tiek pasniegtas harmoniskā un taktiskā formā.
Kaut gan būs arī tādas mums vājās puses, kuras ir pagrūti suģestēt arī ar taktisku uzvedību. Ja cilvēks ir tolerants un iejūtīgs, ģimenes dzīvē viņa stiprās puses var nomākt ar kaut kādu pārmērīgu enerģētiku. Tips ir tik spēcīgs, ka visu var un spēj, pats uzņemas darbus, bet otram tas izraisa kompleksus un mazvērtības sajūtu. Cilvēks var būt ļoti straujš un aktīvs, otru tas var nogurdināt. Vārdu sakot pārmērīgi pretstati var harmoniski sadzīvot kā neitrāli kaimiņi, bet pagrūti vienā dzīvoklī.